Koło Naukowe Leśników działające przy Katedrze Nauk Leśnych Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim zostało reaktywowane w 2022 roku.
Jednym z podstawowych zadań Koła jest prowadzenie badań naukowych na potrzeby leśnictwa oraz wiązanie nauki z praktyką czyli efektywne wdrażanie najcenniejszych rozwiązań do praktyki.
Działania w KNL dają możliwość rozwoju zainteresowań i jest bardzo dobrym, dodatkowym przygotowaniem do przyszłej pracy naukowej i zawodowej.
Studenci biorą czynny udział w konferencjach i szkoleniach, nie tylko na terenie województwa Łódzkiego, ale w całym kraju.
Koło jest podzielone na sekcje tematyczne obejmujące zagadnienia: entomologiczne, ornitologiczne, botaniczne, edukacji leśnej, zoologiczne. Pozwalające na rozwój zainteresowań i pasji.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do współpracy.
Wiktor Gawron
Nr. kontaktowy: +48788935441
Aleksandra Szkudlarek
Nr. kontaktowy: +48531566900
Patryk Fras
Nr. kontaktowy: +48531426226
Anita Krysiak
Nr. kontaktowy: +48793345581
STUDENCI Z KATEDRY NAUK LEŚNYCH W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM BRALI UDZIAŁ W BADANIACH NA TERENIE NADLEŚNICTWA CISNA.
W dniach 22-28.07 br. Studenci z Katedry Nauk Leśnych w Tomaszowie Mazowieckim brali udział w badaniach na terenie Nadleśnictwa Cisna.
Studenci byli podzieleni na trzy grupy a każda zajmowała się osobnym tematem. Oprócz samych badań studenci mieli okazję spotkać się ze znanym leśniczym Panem Kazimierzem Nóżką z Nadleśnictwa Baligród który podzielił się swoją wiedzą.
Tematami badań naukowych objęto -Nadobnice alpejską -Jemiołę na jodle -Szkody wyrządzone przez niedźwiedzia brunatnego na jodle pospolitej
Wyniki nadobnicy alpejskiej są następujące: Celem badań przeprowadzonych w Nadleśnictwie Cisna była ocena warunków siedliskowych dla występowania nadobnicy alpejskiej Rosalia alpina (L.). Wykorzystano metodykę Państwowego Monitoringu Środowiska. W potencjalnych siedliskach gatunku – obszarach leśnych z przewagą starych, ponad 80-letnich drzewostanów bukowych lub jodłowo-bukowych wylosowano 11 powierzchni badawczych. Określono na nich wskaźniki stanu siedliska, takie jak: odległość od składu drewna, ilość martwego drewna stojącego i leżącego, naświetlenie dna lasu, skład gatunkowy drzewostanu, a także strukturę grubości drzew. Stan zachowania siedlisk nadobnicy był korzystny, choć na większości powierzchni odnotowano niedostatek drewna martwych drzew.
Osobą koordynując grupą nadobnicy była Natalia Kowalczyk a w jej skład drużyny wchodziły następujące osoby:
-Dominik Grzyb
-Dominika Długosz
-Oliwia Deka
-Szymon Kowalczyk
-Wiktor Gawron
Wyniki badań grupy jemioły: Studenci przeprowadzili badania w drzewostanach jodłowych mające na celu zobrazowanie stopnia występowania jemioły. Badanie przeprowadzone zostały na wylosowanych powierzchniach (wydzieleniach leśnych) w których gatunkiem panującym była Jodia Pospolita w różnych formach zmieszania i różnych klasach wieku uwzględniając również d-stany w trakcie przebudowy. W badanych drzewostanach gatunkami sąsiadującymi były buki i jawory. Badania polegały na kompleksowej ocenie 15 jodeł znajdujących się w wyznaczonym punkcie pomiary polegały na określeniu pierśnicy i wysokości drzewa oraz klasyfikacji cech fenotypowych i fenotypowych takich jak: - Klasa Krafta - Stopień pokrycia korony - Forma korony - Stopień zainfekowania Jemioła Podczas przeprowadzenia kilku dniowych obserwacji stwierdzono 2 szt. Jemioły zasiedlające drzewa w
wieku 120 lat znajdujące się na północno- zachodnich stokach, cechą charakterystyczną było to, iż jemioły znajdowały się na 3/4 wysokości drzew a sama jemioła znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie strzały drzewa. Drzewa porażone nie wykazywały cech związanych z porażeniem jemioły takimi jak usychanie lub nadmierna defoliacja poniżej uśrednione parametry badanych powierzchni. Podczas badań posługiwaliśmy się takimi narzędziami jak klupa, wysokościomierz, lornetka oraz aktualna mapa terenu. Ciekawostką jest, że w znacznie szerszym stopniu stwierdzono obecność czarciej miotły obserwowana była w 10% przebadanych powierzchni przy rozproszonym, pojedynczym występowaniu w koronach drzew.
Osobą koordynującą grupą jemiołą był Michał Zimny. Pozostałe osoby wchodzące w skład zespołu to:
-Damian Karliński
-Rafał Kwiecień
-Anita Krysiak
-Bartosz Gajewski
Wyniki badań szkód wyrządzanych przez niedźwiedzia brunatnego. Badania przeprowadzone w Nadleśnictwie Baligród miały na celu ocenę preferencji w zakresie wyboru drzew wykorzystywanych przez niedźwiedzie brunatne Ursus arctos. Ranione przez niedźwiedzie drzewa były opisywane poprzez określenie gatunku, wymiarów, pozycji biosocjalnej, charakteru i sposobu wykorzystania. Dla oceny preferencji w wyborze drzew określano skład gatunkowy i wielkość drzew sąsiadujących. Szczegółowo mierzono i opisywano odnotowane uszkodzenia – wielkość i położenie ran, sposób powstania. Odnaleziono i opisano 44 miejsca z uszkodzeniami (łącznie 67 drzew). Niedźwiedzie wykorzystywały szerokie spektrum gatunków – jodła pospolita, buk zwyczajny, klon zwyczajny, jesion wyniosły, olsza szara, jabłoń. Najczęściej wykorzystywane były stare, wyróżniające się rozmiarami jodły, często o charakterze przestojów. Stwierdza się, że drzewa takie pełnią ważną rolę dla niedźwiedzi, a same szkody nie wpływają znacząco na gospodarkę leśną.
Osobą koordynującą grupą niedźwiedzia była Aleksandra Szkudlarek a w skład drużyny wchodziły następujące osoby:
-Katarzyna Święconek
-Patryk Fras -Wiktoria Biała
-Oliwia Berg
-Tomasz Gryczko
-Daria Goździk